2019 Council election results

Council members serve a three-year term, commencing immediately following the 2019 CMPA Annual Meeting of Members.

In 2019, 10 Council positions were scheduled for nomination and election in the following Areas and Divisions:

  • CANDIDATES
  • ELECTION RESULTS
  • Area 1 – British Columbia and Yukon, Division A
    2 candidates for 1 position, First past the post methodology
    • Ross George Berringer (Emergency Medicine) - vote count: 438
    • Paul Anthony Farnan (Occupational and Addiction Medicine) - vote count: 512
  • Paul Anthony Farnan was the successful candidate.
  • Area 2 – Alberta, Division B
    2 candidates for 1 position, First past the post methodology
    • Susan M.J. Chafe (Radiation Oncology) - vote count: 858
    • Pierre Chue (Psychiatry) - vote count: 234
  • Susan M.J. Chafe was the successful candidate.
  • Area 3 - Saskatchewan, Northwest Territories and Nunavut
    1 candidate for 1 position
    • Dr. Mansfield Mela (Forensic Psychiatry)
  • Dr. Mansfield Mela was acclaimed.
  • Area 5 – Ontario, Division A
    4 candidates for 1 position, Ranked choice methodology
    • Anne De Silva (Family/General Practice)
    • Elliot M.H. Halparin (Family/General Practice)
    • Clover Althea Hemans (Family/General Practice)
    • Beverly Anne Johnson (Family Medicine)
  • Dr. Elliot M.H. Halparin was the successful candidate elected after the 3rd round of counting.
  • Area 5 – Ontario, Division B
    4 candidates for 2 positions, Ranked choice methodology
    • Paul Cesar Missiuna (Orthopaedic Surgery)
    • Michael E. Sullivan (Anesthesiology)
    • Jennifer Clara Tang (Emergency medicine)
    • M. Christopher Wallace (Neurosurgery)
    • Dr. Jennifer Clara Tang was the first successful candidate elected after the 1st round of counting.
    • Dr. M. Christopher Wallace was the second successful candidate elected after the 4th round of counting.
  • Area 6 – Québec, Division A
    4 candidates for 2 positions, Ranked choice methodology
    • Jacques Bouchard (Family Medicine)
    • Sylvie Bouchard (Family Medicine)
    • François Mercier (Family Medicine)
    • Fahimy Saoud (Family Medicine)
    • Dr. Jacques Bouchard was the first successful candidate elected after the 1st round of counting.
    • Dr. Fahimy Saoud was the second successful candidate elected after the 3rd round of counting.
  • Area 7 – New Brunswick, Division A or B
    2 candidates for 1 position, First past the post methodology
    • Robert Joseph Fisher (Family/General Practice) - vote count: 118
    • Jennifer Anne Gillis-Doyle (Palliative Medicine) - vote count: 206
  • Jennifer Anne Gillis-Doyle was the successful candidate.
  • Area 10 – Newfoundland and Labrador
    1 candidate for 1 position
    • Dr. Michael T. Cohen (Family/General Practice)
  • Dr. Michael T. Cohen was acclaimed.
 


Council Representation

To ensure the representation of the different specialties in the fields of medicine and surgery and of general practice, the Association’s By‑law requires that individuals interested in seeking election to council be considered to practice in two Divisions, as follows:

  • Division A = Certification from CFPC, or CMQ (Specialists in Family Medicine), or physicians without CFPC or RCPSC certification
  • Division B = Specialist certification from RCPSC or CMQ, not including Specialists in Family Medicine

The number of Division A and Division B council representatives has been specified by geographical area; in some instances a council position within a geographical area may be Division A or B.